петък, 7 февруари 2014 г.

Долмен край село Хлябово

Долменът, наричан също и Царски долмен, се намира в местността Бялата трева, на  няколко километра южно от село Хлябово в района на Тополовград. Това е най-големият и  запазен долмен в България и на Балканите. Долменът, конструкция от гладки плоски  камъни, е двукамерен, с дромос и фасада. Най-ранните материали, откривани при археологическите му проучвания, го датират в ранножелязната епоха (приблизително 1050 - 500 г. пр. Хр).

Думата долмен произлиза от старобретонски,  където тол е плот, маса, а мен - камък. При долмена са добре запазени покривните плочи  на двете камери и могилата, която стига до тях. Предната и задната стена на главната  камера са скосени в горния край, а страничните стени съответно са съставени от по две  плочи - долна вертикална и горна наклонена навътре. 


Гледката е величествена - долменът  е граден от огромни, добре одялани и подравнени плочи. Самият долмен е покрит от  могилен насип. В камерата човек може да се изправи в цял ръст. Смята се, че долмените са били предназначени за хора с висок обществен статут и са  предшественици на гробниците. Около село Хлябово има още множество долмени.  Землището на селото съдържа най-голям брой долмени не само в Сакар планина, но и в  цялата зона на разпространението им. За съжаление, и тук голяма част от описаните  навремето от братя Шкорпил и Георги Бончев долмени са били впоследствие напълно  разрушени.


текст: Марица; снимки: Бил ли си?...; обработка: България

Няма коментари:

Публикуване на коментар